Trpíte zácpou? Poradíme, jak se jí zbavit
Všeho si prý nejvíc začneme vážit, až když o to přijdeme. V případě zdraví to platí asi dvojnásobně. To si pak říkáme: „Že já jsem víc nedbal/a na prevenci“ nebo „Škoda, že jsem to nezačal/a řešit dřív.“ Přitom řadě chorob či zdravotních komplikací lze účinně předcházet. Třeba taková zácpa. Víte, že nějakou z jejích forem trpí až třetina všech lidí? Pojďme si tedy říct, jak se zácpy zbavit.
V první řadě upozorňujeme, že nikdo nedokáže řešit zdravotní potíže (včetně těch zažívacích, mezi něž zácpa patří) lépe než lékař. Při čtení různých článků i diskusí sice narazíte na řadu „zaručených“ i „babských“ rad, není však nad radu skutečného odborníka. Není třeba být hypochondr, ale také nic nepodceňujte. Ušetříte si tím hodně starostí.
Co je zácpa a jaké jsou některé její příčiny
Vyprazdňování je velmi individuální záležitost. Někdo chodí „na velkou“ 3x denně, někdo jiný třeba jen 2-3x za týden. Je však důležité, zda je stolice pravidelná (alespoň 2x týdně) a bez bolesti. Pokud to tak není, můžeme hovořit o zácpě (odborně obstipaci).
Akutní zácpa nás často postihuje například při cestování, na dovolené, změně stravovacích návyků nebo při různých změnách prostředí. Typicky se vyskytuje například u malých dětí, když začnou dostávat příkrmy, nebo mezi 2. a 5. rokem, kdy jdou do školky a zvykají si na spoustu nových věcí. Zácpa se ale samozřejmě nevyhýbá ani dospělým.
Chronická zácpa trápí dlouhodobě a může být přímým či vedlejším projevem různých onemocnění – například hemoroidů nebo dokonce rakoviny. Rozhodně ji nepodceňujte.
Zvláštním případem zácpy je tzv. zvyková (habituální) zácpa. Je to typická civilizační choroba, kterou si způsobujeme tím, že nejdeme na záchod, přestože cítíme potřebu a snažíme se nutkání potlačit. Tělu tak dáváme špatný signál a děláme-li to častěji, ono pak reaguje právě zácpou.
Proti zácpě pomáhají užitečné návyky
My sami toho můžeme proti zácpě udělat poměrně hodně. Možností je celá řada. Zkuste začít třeba tím, že si ráno vytvoříte jednoduchý návyk, který pomůže tzv. gastrokolickému reflexu. Po probuzení vypijte na lačno skleničku vlažné vody. Pak se v klidu nasnídejte. Konzumace jídla totiž pomáhá vyvolat peristaltické pohyby (pohyby střev), a za chvíli by se vám mělo začít chtít na záchod. Není řešením v rychlosti něco sníst cestou na zastávku MHD nebo dokonce vůbec nesnídat.
Proti zácpě také pomáhá dostatek pohybu. Zkuste do svého denního programu zařadit alespoň krátkou procházku. Opravdu to pomůže.
Potraviny, které na zácpu zabírají
Čím zdravěji budete jíst a žít, tím lépe. Existují potraviny, jejichž konzumace je v prevenci a léčbě zácpy sázkou na jistotu. Co mají společného? Jsou rostlinného původu a obsahují tzv. balastní látky. Ty ve střevě zvětšují svůj objem, podporují střevní činnost a také pozitivně ovlivňují přirozenou střevní mikroflóru (střevní mikrobiom).
Které potraviny to jsou?
- ovoce (jablka, hrušky, pomeranče, bobulové ovoce, sušené ovoce)
- zelenina (listová, zelí, luštěniny)
- ořechy, otruby, semínka (např. lněná, sezam)
Kromě toho pomáhá i konzumace celozrnného (ne pouze barveného) pečiva, mléčných výrobků (mléko, jogurt, kefír, tvaroh, kysané mléčné výrobky), bylinkových a ovocných čajů a neslazených nápojů. Důležité je dodržovat správný pitný režim (2-3 litry tekutin denně).
Při zácpě byste se naopak měli vyhnout těmto potravinám:
- slazené a kondenzované mléko, kakao
- banány a borůvky
- konzervovaná zelenina
- pečivo z bílé mouky a pečivo slazené cukrem
- cukr, med, sirupy, čokoláda, cukrovinky, zmrzlina
- alkohol (zejména červené víno), černý čaj, ovocné šťávy a nektary, limonády
Ořechy jsou v boji se zácpou spolehlivým pomocníkem.
Zdroj obrázku: Maksim Shutov, Unsplash.com
Překvapivá pomoc a prevence zácpy
Jak určitě víte, do Česka přišla doba bidetová. Dokonce i ta levnější bidetová sedátka disponují nejen sprškou pro opláchnutí a fénem pro osušení, ale i příjemným masážním proudem. Ten stimuluje oblast konečníku, a tím podporuje vyprazdňování. Jakmile jednou vyzkoušíte tuto vychytávku, uvidíte, jak užitečná je. Bidety mají celou řadu skvělých funkcí, a toto je pouze špička ledovce.
Obtížné vyprazdňování bohužel není jediným průvodním jevem zácpy. Častým problémem totiž bývá i velmi bolestivá následná intimní hygiena. Právě v takových případech vyloženě oceníte, jak šetrné a komfortní je použití bidetu v porovnání s toaletním papírem – a to včetně vlhčeného. Kontakt teplého proudu vody s pokožkou je nesrovnatelně příjemnější než papír.
Pomyslnou vlajkovou lodí mezi bidety jsou sprchové toalety. Ty již z výroby kombinují keramickou mísu, sedátko i všechnu potřebnou elektroniku ve funkčně i designově perfektně sladěném celku. Stavíte-li dům, určitě o sprchové toaletě přemýšlejte.
Moderní bidety – jako např. Grohe Sensia Arena mají nejen vyhřívaná duroplastová sedátka, ale také masážní proudy, které pomáhají při zácpě
Dostupnou alternativou, která má i navzdory své nižší ceně spoustu funkcí včetně dálkového ovládání, je bidetové sedátko Sapho Inus Lux. Stačí ho nainstalovat na většinu záchodových mís, připojit k vodě a do zásuvky a rázem změníte své WC k nepoznání.
Léky proti zácpě
Proti zácpě existují i různá projímadla. V zásadě jde o objemová projímadla (ve střevě nabydou a tím zvětší jeho objem), kontaktní projímadla (podporují činnost tlustého střeva) a osmotická projímadla (navazují na sebe vodu a vyvolají průjem). Velmi populární jsou například tzv. glycerinové čípky. Koupíte je v každé lékárně.
S použitím léků a projímadel bychom to však neměli přehánět. Hrozí totiž riziko, že si na ně naše tělo tak zvykne, že bez nich už nebudeme schopni dojít si na záchod. Zejména v případě chronické zácpy bychom měli být opravdu opatrní!
Odborné zdravotní vyšetření
Jak jsme již zmiňovali v úvodu: máte-li zdravotní problémy, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Není nejmenší důvod stydět se jít se zácpou k lékaři. Nejčastěji se vyšetřuje oblast břicha pohmatem, mělo by dojít i na vyšetření konečníku. Nemějte starost, v ordinaci toho již viděli tolik, že opravdu není důvod cítit se špatně. Má-li lékař/ka podezření, může doporučit i další vyšetření, např. rentgenové snímkování či kolonoskopii. V každém případě: nikdy nepodceňujte prevenci a také žijte zdravě. Bohatě se vám to vyplatí!