Heslo ze slovníku pojmů
Suchý záchod
Suchý záchod je typem toalety, která není napojena na kanalizační systém. V našich podmínkách byly (a na některých místech dosud ještě jsou) typickým příkladem suchého záchodu tzv. „kadibudky“.
Zajímavostí je, že například v Indii již kolem roku 2300 před naším letopočtem fungovaly kanalizační systémy, stejně tak ve starověkém Egyptě či v Římě.
První splachovací záchody se objevily kolem počátku letopočtu v Číně. Moderní splachovací záchod byl pak vynalezen roku 1597 Angličanem Johnem Harringtonem.
Více informací na toto téma najdete také v našem článku Výlet do historie záchodů.
Články, které by vás mohly zajímat
Proč maminky v těhotenství a po porodu oceňují přednosti bidetů?
Těhotenství, porod a rané mateřství jsou jedněmi z nejnáročnějších, přesto nejkrásnějších, období v životě ženy. Nastávající maminky toho musejí hodně zvládnout – od nastudování všemožných informací přes změny v jídelníčku po celkově nový životní režim. Je obdivuhodné, jak to všechno dokáží. Věděli jste ale, že bidet je v těhotenství i po porodu mimořádně vítaným pomocníkem?
O bidetech převážně nevážně
Legrace musí být, i kdyby na chleba nebylo – tak to alespoň tvrdí jedno české rčení (docela se nám líbí). A protože všechny dosud publikované příspěvky se nesly v seriózním duchu, dovolíme si tentokrát malé odlehčení. Podíváme se na bidety z trochu jiné perspektivy. A zjistíme, že za jistých podmínek s nimi může být i docela velká legrace.
Přehledná infografika o bidetech. Funkce, ceny, varianty: vše na jednom místě
Zdá se vám nabídka bidetů tak široká, že se v ní jen obtížně orientujete? Kam se který produkt hodí, co umí, kolik stojí a v čem se liší – že je to španělská vesnice? Pak jsme připravili něco přesně pro vás. Snažili jsme se dát vše přehledně na jedno místo, ale přitom vás nezahltit informacemi. Připravili jsme svěží infografiku. Tak se na ní pojďme společně podívat!
Vláknina: lepší zažívání doslova pro každého
Jen těžko bychom hledali člověka, který by si přál mít zažívací potíže. Přesto jimi trpí značná část populace. Příčin takových komplikací může být celá řada. Někdy bývá jejich řešení snadné, jindy se hledá jen obtížně. Osvědčeným způsobem pro zlepšení kvality zažívání je přijímat dostatek vlákniny. Dobrá zpráva na začátek? Je to snadnější a mnohem zábavnější, než si asi myslíte.
Jak namontovat bidetové sedátko na WC mísu? Je to opravdu jednoduché
O bidetech s lékařkou: ráda bych je viděla například i v porodnicích
Těžko se o tom mluví, ale spousta z nás prožívá na toaletě a po jejím použití těžké chvíle, které mohou doslova i fyzicky bolet. O tom, jak v takových případech pomáhají bidety a v čem vidí jejich přínos, s námi hovořila MUDr. P. Petrtylová.
Bidet nebo toaletní papír? Konečně objektivní srovnání
Intimní hygiena po použití toalety je velmi osobní věc. Vnímáme ji citlivě, ale zdráháme se o ní mluvit. To však neznamená, že neexistuje. Právě naopak. Nejen z lékařského hlediska je nutné, abychom po vykonání potřeby provedli dostatečné očištění intimních partií. Předejdeme tím různým infekčním onemocněním, ale jde samozřejmě i o pocit čistoty a pohody.
Toaleta, která sama odstraňuje nečistoty i zápach? Dnes již realita
Tak schválně, čemu dáte přednost: úklidu, nebo něčemu příjemnějšímu? Většina z nás si vybere druhou možnost. S autem zajedeme do myčky, podlahu za nás vysaje, a dokonce i vytře robotický vysavač, ale záchod se sám nevyčistí. Nebo snad ano? Donedávna science fiction, dnes skutečnost. Podívejte se na nejčistší toaletu všech dob.
Hygienické návyky jsou pro život dětí zcela zásadní. Jak je správně naučit?
Jsou sice malé, ale záleží na nich nejvíc: naše děti. Správná osobní hygiena je jedním z klíčů k jejich zdraví. Proto bychom na výuku a osvojení základních hygienických návyků měli klást zvýšený důraz. To se však snadněji řekne, než udělá. Proto jsme pro vás připravili několik užitečných tipů, které určitě oceníte.
Potraviny pro zdravé zažívání, které vám udělají dobře na těle i na duchu
Určitě s námi souhlasíte, že je lepší cítit se dobře než špatně. Obrovský podíl na naší duševní i fyzické pohodě má to, co a jak jíme. Úspěšný televizní pořad se tak dokonce i jmenoval: Jste to, co jíte. Pamatujete? Víc než polovina dospělých v České republice má nadváhu nebo obezitu. Přibližně 80% z nás trpí zažívacími obtížemi a asi každý sedmý má dráždivý tračník. Dost už ale s negativní statistikou. Pojďme si povědět, jak s tím něco udělat, abyste se díky jídlu cítili lépe i vy.