Ve zdravém těle zdravý duch – 10 tipů pro lepší imunitu
Imunitní systém je neuvěřitelně složitý a sofistikovaný. Víte, že jeho funkčnost můžeme zkusit různými způsoby podpořit? Právě teď máme ještě čas připravit se na vlnu podzimních a zimních nachlazení. Pojďme se společně podívat, jak můžeme své imunitě pomoci.
Způsoby posílení imunity
Na naší imunitě se podílí celý systém buněk, tkání a orgánů. Imunita je v posledních letech skloňována zejména v souvislosti s onemocněním Covid 19. Přesto je zapotřebí mít na paměti, že tu s námi stále jsou i nemoci a rizika, kterým jsme věnovali pozornost v době, kdy o Covid ještě neexistoval. Není žádným překvapením, že klíčem k úspěchu při posilování imunity je zdravý životní styl.
Pravidelný pohyb a cvičení
Fyzická aktivita je pro zdraví organismu a imunitu velmi důležitá. Ideálně bychom měli aktivnímu pohybu věnovat alespoň 150 minut týdně a jednotlivé bloky rozdělit do tří dnů. Skvělým způsobem aktivního vyžití jsou například běh, jízda na kole, rychlejší chůze. Nebo můžete spojit příjemné s užitečným, a strávit aktivní čas prací na zahradě.
Cvičení přináší okamžité (skvělý pocit, aktivní odpočinek, pozitivní dopady na psychiku) i dlouhodobé (například zdravější srdce a cévy) výhody. Fyzická aktivita pomáhá i k lepšímu spánku, snižuje neklid a úzkost a v neposlední řadě je i klíčem ke snížení hmotnosti.
Zdravá strava
Zdravému způsobu stravování jsme se na našem blogu již věnovali dříve, například v článku Potraviny pro zdravé zažívání. V zásadě jde o správné a vyvážené složení jídelníčku. To znamená hodně ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, méně cukrů a tučných pokrmů, pravidelnou konzumaci a menší porce.
Optimální váha
Odborníci doporučují udržovat BMI (body mass index) v rozmezí hodnot 18-25. Vypočítá se jako poměr [(váha v kg) / (výška v m)2]. Čím více se BMI odchyluje od doporučeného rozsahu, tím více rostou zdravotní rizika. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) hodnota nad 30 u dospělých lidí už znamená podstatné riziko narušení imunitních funkcí.
Dostatek spánku
Nastavte si pevný spánkový režim. Spěte alespoň 7, ideálně 8 hodin. Choďte do postele každý den ve stejný čas a ve stejný čas i každý den vstávejte (klidně i o víkendu). Uvidíte, že si velmi rychle zvyknete a budete se cítit dobře. Pokud vás toto téma zajímá víc do hloubky, doporučujeme přečíst například knížku Proč spíme.
Méně stresu
Tohle se možná snadněji řekne, než udělá. Doba je uspěchaná, z médií na nás útočí jedna špatná zpráva za druhou. Přepadá nás úzkost a strach z budoucnosti. Vyjděte si na procházku do přírody, navštivte své blízké a radujte se. Už dřív jsme se tomuto tématu detailněji věnovali v článku Méně stresu a více pohody. Dnes doplňujeme ještě tip na knížku Život samá pohroma, která se do hloubky věnuje tématu mindfulness.
Méně nebo žádné kouření
Kouříte? Zbytečně si škodíte. Přestaňte s tím. Pokud to zatím není ve vašich silách, alespoň významně omezte počet vykouřených cigaret.
Méně nebo žádné pití alkoholu
To samé platí o alkoholu. I bez něj bude váš život lepší. Pokud se ho nechcete vzdát, pijte s mírou a jen zřídka. Mimo jiné tím snížíte riziko rakoviny tlustého střeva.
Prevence infekcí
„Umýt si správně ruce? To přece není žádná věda,“ říkali jsme si, než přišel Covid. Ukázalo se, že tomuto druhu hygieny bychom měli věnovat víc pozornosti. Dokonce kvůli tomu vznikly i návody a instruktážní videa. Kromě správného mytí rukou máme ještě v živé paměti také další dvě „R“ – rozum a roušku. Doufejme, že letošní podzim a zima budou v tomto směru klidnější než v minulých letech. Když je řeč o správné hygieně, neměli bychom zapomínat ani na tu intimní.
Vybrané potraviny a doplňky stravy
Imunitu mohou kromě výše uvedeného podpořit i vitamíny C, D a A, zinek, selen, med, česnek, probiotika nebo například bezinky, červené papriky, brokolice, zázvor, špenát, jogurt, mandle, slunečnicová semínka, zelený čaj, papája či kiwi.
Jak jsme se již zmiňovali v úvodu – téma imunity je mimořádně složité. Například článek z Havrvard Health Publishing přímo zmiňuje, že vědecké prokazování přímých účinků jednotlivých doporučení je velkou výzvou. Přesto platí, že když budeme žít zdravěji, rozhodně tím ničemu neuškodíme.
Poznámka: Tento článek nenahrazuje konzultaci s lékařem ani jeho odborné rady.
Použité a další zdroje informací k tématu:
- Boost the Immune System. University of Maryland Medical System, 2022 [cit. 2022-08-22]. Dostupné na: https://www.umms.org/coronavirus/what-to-know/managing-medical-conditions/healthy-habits/boost-immune-system
- Six Tips to Enhance Immunity. Centers for Disease Control and Prevention, 2022 [cit. 2022-08-22]. Dostupné na: https://www.cdc.gov/nccdphp/dnpao/features/enhance-immunity/index.html
- How to boost your immune system. Harvard Health Publishing, 2021 [cit. 2022-08-22]. Dostupné na: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system
- Immunization Milestones. WHO, 1987 [cit. 2022-08-22]. Dostupné na: https://apps.who.int/iris/handle/10665/275041
- Link, R.: 15 Foods That Boost the Immune System. com, 2022 [cit. 2022-08-22]. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/foods-that-boost-the-immune-system